Pozyskanie dotacji to chwila, na którą czeka wiele przedsiębiorców w całej Polsce. Warto jednak wiedzieć, że to dopiero początek długiej drogi. O sukcesie projektu decyduje nie tylko skuteczne pozyskiwanie dotacji unijnych, ale przede wszystkim poprawne i terminowe rozliczenie środków. W tym procesie kluczową rolę odgrywa ekspert ds. rozliczeń - osoba, która dba o każdy szczegół i chroni firmę przed niepotrzebnymi korektami czy utratą środków. Jako firma doradcza, której celem jest nie tylko pomoc w uzyskaniu dofinansowania, ale także prawidłowe rozliczenie środków oferujemy usługi rozliczania pozyskanych dotacji.

Najczęstsze problemy podczas rozliczania dotacji

W praktyce wiele firm popełnia błędy przy rozliczaniu dotacji, co kończy się obcięciem dofinansowania lub nawet koniecznością jego zwrotu.

Dlatego warto mieć u boku eksperta, który zna wszystkie pułapki i zasady dotacji unijnych.

Co dzieje się po przyznaniu dofinansowania?

Po otrzymaniu dofinansowania unijnego firma podpisuje umowę z instytucją finansującą. Od tego momentu projekt musi być realizowany zgodnie z zapisami umowy i przepisami dotyczącymi funduszy unijnych.

Rozpoczyna się etap, który dla wielu firm bywa najbardziej wymagający - rozliczanie dofinansowania. To moment, w którym rozpoczyna się właściwa realizacja projektu, a wraz z nią współpraca z działem rozliczeń.

Rozliczanie dofinansowania

Jakie usługi realizujemy dla naszych klientów podczas etapu rozliczania dofinansowania?

Rozliczanie projektu obejmuje cały okres kwalifikowalności, a monitorowanie wyników i trwałość projektu może potrwać od 3 do 5 lat po jego zakończeniu.

Współpraca z ekspertem do spraw rozliczeń w praktyce

Ekspert ds. rozliczeń to nie tylko osoba „od papierów”. To kluczowy partner w całym procesie wykorzystania dofinansowania dla firm, czuwa nad Twoim projektem przez cały jego cykl życia. Dzięki temu masz pewność, że realizacja przebiega zgodnie z umową o dofinansowanie, a dokumentacja spełnia wszystkie wymogi instytucji.

Jak wygląda taka współpraca?

Dzięki temu przedsiębiorca może skupić się na rozwoju firmy, a nie na biurokracji związanej z rozliczeniem dotacji unijnej.

Kluczowe zasady i obowiązki podczas rozliczania dotacji

Okres kwalifikowalności wydatków

Projekt musi rozpocząć się w ciągu 3 miesięcy od daty wskazanej w umowie. Rozpoczęcie to np. podpisanie umowy z wykonawcą.

Zaliczki

Wnioski o płatność

Muszą być składane w terminach określonych w umowie o dofinansowanie, w systemie CST2021. Rodzaje wniosków:

Czas oceny przez instytucję: około 30 dni, a czas na ewentualne uzupełnienia: 7 dni.

Zmiany w projekcie, czyli co można modyfikować?

W trakcie realizacji możliwe są zmiany w projekcie, ale każda z nich musi być wcześniej skonsultowana i zatwierdzona przez instytucję finansującą. Zmiany mogą dotyczyć:

Zmiany dzielą się na:

Okres trwałości

Po wypłacie ostatniej transzy dofinansowania zaczyna się tzw. okres trwałości, który trwa od 3 do 5 lat. W tym czasie beneficjent:

I tak, również w tym okresie nasi eksperci pozostają w stałym kontakcie z klientem.

Rozliczenie dotacji to fundament sukcesu projektu

Dofinansowanie dla firm to ogromna szansa na rozwój, ale też zobowiązanie. Bezpieczne, zgodne z przepisami rozliczanie dotacji unijnych to warunek zachowania środków. Współpraca z ekspertem ds. rozliczeń pozwala uniknąć błędów, strat i stresu. To inwestycja w spokój, bezpieczeństwo i sukces projektu.

Jeśli Twoja firma pozyskała dofinansowanie lub planuje to zrobić - skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci przejść przez każdy etap rozliczania i osiągnąć zakładane efekty!

📩 biuro@strategor.pl

📞 (+48) 61 661 21 79

Autor: Dagmara Szuster - ekspert w Strategor

Nasi Partnerzy