Polska Strefa Inwestycji (PSI) to program wsparcia dla przedsiębiorców, który umożliwia uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT) na określonych warunkach. Program ma na celu wspieranie nowych inwestycji, które przyczyniają się do rozwoju gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy.

Inwestycje, które kwalifikują się do zwolnienia z podatku:

Założenie nowego zakładu.

Zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu.

Dywersyfikacja produkcji poprzez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w zakładzie.

Zasadnicza zmiana dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu.

Nabycie aktywów należących do zakładu, który został zamknięty lub zostałby zamknięty, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym aktywa nabywane są przez przedsiębiorcę niezwiązanego ze sprzedawcą i wyklucza się samo nabycie akcji lub udziałów przedsiębiorstwa.

Kto może uzyskać zwolnienie z podatku?

Mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa:

- z sektora tradycyjnego przemysłu,

- z wyjątkiem przedsiębiorstw objętych wykluczeniem branżowym,

- z sektora hutnictwa, żelaza i stali, sektora węglowego czy sektora transportowego,

- wybrane przedsiębiorstwa z sektora nowoczesnych usług (BSS) świadczących usługi: informatyczne, badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, z zakresu księgowości (z wyłączeniem deklaracji podatkowych), badań i analiz technicznych, centrów telefonicznych, architektonicznych oraz inżynieryjnych.

Jakie koszty objęte są zwolnieniem z podatku?

Koszt nabycia gruntu, koszt nabycia, rozbudowy lub modernizacji środków trwałych (np. maszyn), koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych (programy komputerowe, licencje, certyfikaty itp.). Nabywane aktywa muszą być nowe, z wyjątkiem aktywów nabywanych przez MŚP. W przypadku dużych przedsiębiorstw koszty wartości niematerialnych i prawnych są kwalifikowalne jedynie do wysokości 50% całkowitych kwalifikowalnych kosztów inwestycji początkowej.

lub

Dwuletnie koszty pracy nowozatrudnionych pracowników. Szacunkowe koszty płacy wynikające z utworzenia miejsc pracy w następstwie inwestycji początkowej, obliczone za okres dwóch lat.

Kwota i poziom ulgi podatkowej:

Wysokość pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub PIT ustala się na podstawie mapy pomocy regionalnej.

Maksymalna wysokość ulgi od podatku dochodowego (CIT / PIT) w zależności od regionu: do 50% poniesionych kosztów.

Dodatkowe 10 lub 20 punktów procentowych zwolnienia mogą otrzymać odpowiednio średnie oraz małe/mikro przedsiębiorstwa.

Jak naliczana jest ulga?

Ulga liczona jest od zysku z inwestycji, jeżeli jest ona nierozerwalnie związana z dotychczasową działalnością firmy to liczona jest od całej działalności, ale jeżeli wykracza poza jej zakres i realizowana inwestycja nie jest związana z tym, co wcześniej wykonywała firma, to zysk liczony jest od tej konkretnej inwestycji.

Na jak długo udzielana jest ulga?

Okres, na który wydawana jest decyzja o wsparciu, zależy od intensywności pomocy publicznej dla danego obszaru. Czas na wykorzystanie pomocy publicznej jest taki sam dla wszystkich firm, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności oraz wielkość firmy. Decyzję o wsparciu wydaje się na czas określony, nie krótszy niż 12 lat i nie dłuższy niż 15 lat. Okres zwolnienia liczony jest od dnia otrzymania decyzji o wsparciu.

Kluczowe czynniki zwiększające szanse przyznania ulgi:

Niekorzystanie z opodatkowania CITem Estońskim.Inwestycja w projekty wspierające branże m.in. z sektorów: żywności wysokiej jakości, środków transportu, profesjonalnych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, produktów higienicznych, leków i wyrobów medycznych, maszynowego, odzysku materiałowego surowców i nowoczesnych tworzyw, ekobudownictwa.Współpraca z dostawcami, kooperantami.Zakup robota przemysłowego.Inwestycja w odnawialne źródła energii.

Korzyści z inwestycji w ramach PSI:

Przedsiębiorstwa mogą uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego (CIT lub PIT) od 10 do nawet 15 lat, w zależności od lokalizacji inwestycji oraz charakteru działalności.MŚP mogą liczyć na obniżenie minimalnych wymogów inwestycyjnych, szczególnie w regionach o wysokiej stopie bezrobocia, co pozwala łatwiej skorzystać z ulgi.Program faworyzuje projekty związane z badaniami i rozwojem (R&D) oraz wdrażaniem nowych technologii, a więc inwestycje o wysokim poziomie innowacyjności mogą liczyć na dodatkowe wsparcie.

Decyzję o wsparciu wydaje się z tytułu realizacji nowej inwestycji, spełniającej określone kryteria ilościowe i jakościowe. Kryteria ilościowe (minimalna wysokość kosztów kwalifikowanych) są uzależnione od stopy bezrobocia w powiecie, w którym inwestycja będzie realizowana (im wyższa stopa bezrobocia, tym niższy pułap wymaganej wysokości kosztów) oraz od wielkości przedsiębiorstwa.

W przypadku planowanej przez dużego i średniego przedsiębiorcę reinwestycji w istniejącym zakładzie (w tym w zakresie nowoczesnych usług dla biznesu) - wymagane koszty kwalifikowane nowej inwestycji obniża się o 50%.

Za spełnienie kryteriów jakościowych przez przedsiębiorcę realizującego nową inwestycję w danym sektorze uznaje się uzyskanie określonej liczby punktów (w zależności od lokalizacji).

Skorzystanie z PSI jest procesem mniej skomplikowanym niż pozyskanie dotacji. Wymaga przygotowania mniejszej ilości dokumentów.

Jeżeli interesuje Cię uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego w ramach Polskiej Strefy Inwestycji to skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji i wsparcie w procesie aplikacyjnym!

📞 (+48) 61 661 21 79

✉️ biuro@strategor.pl

Nasi Partnerzy