Dotacje na robotyzację i cyfryzację w dużych przedsiębiorstwach

W najbliższym czasie zostanie uruchomiony program wspierający proces robotyzacji i cyfryzacji dużych przedsiębiorstw. Program „Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach” jest dedykowany dla dużych przedsiębiorstw i umożliwi uzyskanie nawet do 50% dofinansowania na zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do wdrożenia zautomatyzowanych procesów. Nadrzędnym celem konkursu jest wzrost produktywności przedsiębiorstw, poprawa warunków pracy i bezpieczeństwa, oraz umożliwienie transformacji w kierunku Przemysłu 4.0.

Polski przemysł posiada ogromny potencjał w kontekście robotyzacji i cyfryzacji. Rozwiązania bazujące na automatyzowaniu procesów produkcyjnych stają się coraz bardziej powszechne. Niezależnie od branży, każda firma może skorzystać ze wsparcia w tym zakresie.

Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach obejmują wiele różnych rodzajów technologii i rozwiązań. Poniżej przedstawiamy kilka ogólnych kategorii, w które warto inwestować, aby zwiększyć wydajność i efektywność przedsiębiorstwa:

 • Automatyzacja procesów biznesowych - Oprogramowanie do automatyzacji biznesowej (BPA) może przejąć wiele procesów, które do tej pory były wykonywane przez ludzi, jak np. wypełnianie formularzy, pracę z bazami danych, czy też zarządzanie dokumentacją. Automatyzacja tego typu czynności przyspiesza pracę, zmniejsza szanse na popełnianie błędów i umożliwia szybsze podejmowanie decyzji.
  • Robotyka przemysłowa - Roboty przemysłowe są coraz bardziej popularne w wielu dziedzinach przemysłu, dzięki czemu zwiększają wydajność produkcji, zmniejszają koszty pracy, a także zapewniają większe bezpieczeństwo pracowników.
   • Analityka danych - Wdrożenie narzędzi analitycznych pozwala na jeszcze lepsze zrozumienie swoich danych biznesowych. Daje to większe możliwości monitorowania przebiegu procesów i analizowania ich efektywności.
    • Technologie chmurowe - Korzystanie z usług w chmurze pozwala na szybką skalowalność, elastyczność i mobilność, co przekłada się na łatwiejsze zarządzanie zasobami IT oraz dużo mniejszy koszt.
     • Internet Rzeczy (IoT) - Technologia IoT jest idealna do zbierania i analizowania dużych ilości danych. Wsparcie sensoryczne pomaga w gromadzeniu informacji o temperaturze, wilgotności, wibracji, co może pomóc w zwiększeniu efektywności i zmniejszeniu kosztów.

      Oczywiście to tylko kilka przykładów inwestycji. Wybór tych, które będą najlepsze dla danego przedsiębiorstwa są zależne od wielu różnych czynników, tj. branża, cel inwestycji, czy też ilość dostępnych środków, w określeniu których Państwu pomożemy.

      Najważniejsze informacje o konkursie:

      • termin naboru wniosków: sierpień 2023,
       • minimalna wartość projektu: 8 mln PLN,
        • pula środków przeznaczona na program: 450 mln EUR,
         • termin realizacji inwestycji: 30.06.2026 r.

          Podsumowując, wsparcie będzie udzielane na kompleksowe inwestycje z zakresu cyfryzacji i/lub robotyzacji mające na celu:

          • wzrost produktywności,
           • poprawę warunków pracy i bezpieczeństwa,
            • transformację technologiczną i organizacyjną,
             • integrację łańcucha wartości,
              • wprowadzanie nowych modeli biznesowych,
               • cyfryzację produktów i usług.

                Konkurs z tak atrakcyjnym katalogiem kosztów skierowany wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw pojawi się po raz pierwszy. Warto wykorzystać okazję i już dziś rozpocząć przygotowania, a tym samym zwiększyć swoją szansę na sukces.

                Jeśli planują Państwo inwestycje związane z cyfryzacją i robotyzacją to zapraszamy do współpracy. W celu ustalenia zakresu oraz wyceny usługi prosimy o kontakt na adres mailowy: biuro@strategor.pl lub pod numerem telefonu: (+48) 61 661 21 79.


                Agata Markiewicz
                Starszy specjalista ds. rozliczania projektów

                Nasi Partnerzy